Gluten, czyli stan zapalny i zespół nieszczelnego jelita

Dr. Bredesen w swojej książce „Wygraj z Alzheimerem”  zaleca ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie z jadłospisu glutenu i nabiału. Choć celiaklia dotyczy około 5% społeczeństwa, to gluten u większości z nas może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym nieszczelnego jelita i przewlekłych stanów zapalnych.  Ponieważ przejście na taką dietę jest bardzo trudne, naukowiec doradza wykonanie testu Test Cyrex Array 3, który pomaga wykryć nadwrażliwość na gluten. Wydaje mi się, że osoby, które nie mają celiakli, powinny ograniczyć spożywanie glutenu i białka. Całkowita eliminacja jest bardzo trudna do wprowadzenia.

Dr. David Perlmutter, autor bestsellerów o wpływie jedzenia zboża na mózg, na swojej stronie internetowej przedstawia listę produktów, które zaleca ograniczyć: https://www.drperlmutter.com/eat/foods-that-contain-gluten/

Jeśli ktoś ma już problemy z jelitami powinien zrezygnować przynajmniej z tych produktów: pszenica, kiełki pszenicy, żyto, jęczmień, kasza Bulgur, kuskus, mąka, mąka Graham, mąka Kamut (np. Maca), kasza manna, orkisz, pszenżyto. Stan zapalny jest także jedną z przyczyn Alzheimera.

Ponieważ inni lekarze (np. dr. Greger) mają wątpliwości co do takich ograniczeń i nawet zalecają spożywanie pełnego ziarna , wydaje się, że każdy musi samodzielnie ocenić jak reaguje jego organizm.

 

Udostępnij to jeśli uważasz tą informację za ważną
Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter